fbpx
Logo
elemente

Fii parte a primei experiențe #GeneratiaCentenar

15 - 16 SEPTEMBRIE

intrare gratuită
vatra

Vino pe 15 și 16 Septembrie, la complexul etno-cultural Vatra să sărbătorim împreună cultura și tradițiile Românești!

Centenar Fest este despre tradiții și cultură, despre arte și frumusețe, despre prietenie și relaxare. Un festival internațional ce promovează cultura și obiceiurile populare într-un mod dinamic și divers, transformând timp de două zile Complexul VATRA într-un spațiu unde istoria va deveni un spectacol.

Centrul Cultural VATRA, și-a asumat o misiune importantă de a arăta fața reală a tezaurului popular și spiritual de pe ambele maluri ale Prutului, prin mai multe tipuri de activități recreaționale destinate tuturor vârstelor.

Artiști, dansatori, meșteri populari și bucătari iscusiți de pe ambele maluri ale Prutului vor arăta frumusețea, diversitatea și unicitatea obiceiurilor neamului nostru!

Vă așteptăm să veniți și să dați mână cu mână, pentru a  savura din plăcerea de a purta o ie în inimă, în suflet, cântând românește, admirând măiestria celor ce continuă tradițiile și obiceiurile naționale.

Sâmbătă, 15 septembrie 2018, la ora 10:00, festivalul își va deschide porțile, iar spectacolele se vor desfășura concomitent pe trei scene amplasate pe teritoriul complexului, astfel încât toate categoriile de public să fie implicate în program.

Organizatorii evenimentului au pregătit o paradă a portului popular, o expoziție-târg cu lucrări ale meşterilor populari autentici, cu obiecte de artizanat/meşteşugărit, precum și un muzeu al satului românesc, care va scoate în evidență specificul tuturor regiunilor românești.

Totodată, în cadrul evenimentului, Centrul Cultural VATRA va încânta publicul cu un concert de excepție, susținut de artiști consacrați: Grigore Leșe; Nicolae Furdui Iancu; Surorile Osoianu; Tudor Ungureanu și Ansamblul „Ștefan Vodă”; Fuego; Irina Loghin;  Benone Sinulescu; Nicu Mâță; Cristofor Aldea Teodorovici Band; Lupii și Alex Calancea Band; Gândul Mâței;  Moldovan National Youth Orchestra; Orchestra Simfonică Muntenia și Florin Georgescu și mulți alții.

La final,  v-am pregătit un show impresionant de focuri de artificii!

Program

Sâmbătă

15 Septembrie

12.00 – 12.50 ● Eugen Doga și Moldovan National Youth Orchestra, Mihai Munteanu, Laura Bretan, Alexandru Manciu, Ana Cernicova, Aurel Chirtoacă, Cristina Pintilie, Mariana Bulicanu, Aurel Chirtoacă, corul Lia Ciocirlia, Amelia Uzun

12.50 – 13.20 ● Orchestra Model a MAI

13.20 – 13.30 ● Recital de Poezie

13.30 – 14.15 ● Ansamblul Folcloric Național Transilvania, Florentina, Petre Giurgi și Taraf Tradițional

14.45 – 15.20 ● Ansamblul Plaiurile Mioriței

15.20 – 16.00 ● Ansamblul Doruri Sătmărene

16.00 – 16.30 ● Violeta Grecu și Radu Zaplitnîi

16.30 – 17.10 ● Ansamblul Baladele Deltei

17.25 – 18.10 ● Ansamblul de Profesioniști Crișana

18.10 – 18.40 ● Prezentare de modă

18.40 – 19.30 ● Cristi Aldea Teodorovici Band

19.40 – 20.40 ● Alex Calancea Band & Lupii & Guz & Ștefan Vodă

21.00 – 22.00 ● Gândul Mâței

DJ Night Session

by Dome

Wayr
Hramov
Groove Roots
Rezonance

Duminică

16 Septembrie

10.30 – 10.45 ● Formații Folclorice din mun. Strășeni

10.45 – 11.15 ● Orchestra Simfonică Muntenia (Dîmbovița), Tenor Florin Georgescu, Soprana Oana Șerban

11.40 – 12.10 ● Orchestra „Rapsozii Botoșanilor”

12.30 – 12.40 ● Ansamblul de dansuri populare „Călușerul”

13.10 – 13.20 ● „Putna Lui Ștefan cel Mare” – Mariana Maloș

13.20 – 13.40 ● Parada portului popular

13.40 – 13.55 ● Mariana Maloș

14.00 – 14.10 ● Ansamblul „Ștefan Vodă” & Orchestra Fraților Advahov

14.00 – 17.00 ● Orchestra Fraților Advahov, Fuego, Irina Loghin, Grigore Leșe, Benone Sinulescu, Ionuț Dolănescu, Zinaida Julea, Laura Haidău, Mihai Ciobanu, Nicolae și Isidor Glib, Adriana Ochișanu, Mărioara Gheorghe Man, Surorile Osoianu, Nicu Mâță

„Hora Prieteniei ” – Eugen Doga, Amelia Uzun, Orchestra Fraților Advahov

17.10 – 17.30 ● Grigore Leșe

17.40 – 18.25 ● Nicolae Furdui Iancu, Grupul Instrumental „Crai Nou”

18.30 – 19.00 ● Ansamblul Folcloric National „Transilvania”, Florentina, Petre Giurgi și Taraf Tradițional

19.10 – 19.30 ● Ansamblul Ștefan Vodă & Violeta Grecu

19.40 – 21.40 ● Vali Boghean Band

Ansambluri folclorice din
România și Republica Moldova

Județul Constanța Comuna Siliștea Ansamblul Folcloric „Silișteanca” ● Raionul Căuşeni , Comuna Chircăieşti Ansamblul de dans “Busuioc” ● Județul Galați Ansamblul Folcloric „Doina Covurluiului” ● Orașul Căuşeni Ansamblul folcloricic ”Baştina” ● Oraşul Cricova Ansamblul folcloric ”Opincuţa” ● Județul Buzău Comuna Padina Grupul Folcloric Macoveiu ● Județul Târgoviște Grupul Național „Clubul Victorioșilor” ● Municipiul Chișinău, Comuna Băcioi Ansamblul Etno-Folcloric ”Buciumul” ● Ansamblul folcloric ”Băciţele” ● Județul Dâmbovița Comuna Gura Ocniței Ansamblul Folcloric „Comorile Satului” ● Municipiul Chișinău, Orașul Durleşti Fanfara ”Anatol Cazac” ● Ansamblul folcloric “Țărăncuţa” ● Județul Ilfov Nicolae Furdui Iancu ● Grigore Leșe ● Fuego ● Irina Loghin ● Laura Haidău ● Gheorghe Man Mărioara ● Grup Vocal Clinceni ● Ansamblul Doina Ilfovului ● Iliana și Denisa ● Expoziție de icoane ● Expoziție ai semnatarilor unirii ● Caravana meșterilor populari ● Județul Mehedinți Turnu Severin Drobeta Ansamblul Folcloric Danutius ● Muzeul Regiunii Porților de fier ● Orașul Hâncești Ansamblul folcloric Flori de lamâiță” ● Oraşul Ialoveni Formația folclorice ”Ialoveneanca” ● Ansamblul de dansuri populare ”Porumbiţa” ● Orașul Leova Ansamblul folcloric de copii ”Opincuţa” ● Județul Focșani Ansamblul Folcloric Țara Vrancei ● Ucraina, Orașul Reni Ansamblul folcloric ”Haiducii” ● Județul Cluj Ansamblul Jucu Somesan ● Județul Bihor Oradea Ansamblul Profesionist Crisana ● Oraşul Străşeni Ansamblul folcloric“Dumbrava verde” ● Ansamblul de dansuri populare “Baştina” ● Raionul Călăraşi Corului raional ● Județul Prahova Ansamblul Perinița ● Județul Brăila Comuna Chișcani Ansamblul Folcloric Dunărenii ● Raionul Străşeni, Satul Cojuşna Ansamblul folcloric “Cojuşneanca” ● Județul Satu Mare Ansamblul Doruri Sătmărene ● Ansamblul Folcloric „DORURI SĂTMĂRENE” ● Meșteri populari ● Raionul Leova , Satul Bestimac Ansamblul ”Ţărăncuţa” ● Raionul Basarabeasca, Satul Carabetovca Ansamblul de dansuri “Mărţişor” ● Raionul Străşeni, Satul Căpriana Ansamblul folcloric“Muguraşii” ● Ansamblul folcloric “Codrenii” ● Ansamblul “Stefan Vodă”Județul Vaslui Negrești Ansamblul Folcloric de cântece și dansuri „Obârșii Negreștene” ● Meșteri populari ● Județul Târgoviște Ansamblul Victorioșilor ● Raionul Căuşeni , Satul Taraclia Ansamblul “Plai Natal” ● Ansamblul folcloric ”Plai natal” ● Raionul Străşeni, Satul Tătăreşti Ansamblul folcloric Româncuţa” ● Județul Neamț Ansamblul „Floricica de la munte” ● Raionul Cahul , Satul Colibaşi Ansamblul folcloric ● Raionul Ungheni , Satul Floriţoaia Noua Ansamblul etnofolcloric ”Floriţoiencele” ● Județul Timiș Comuna Jebel Ansamblul de dansuri populare Călușerul ● Raionul Străşeni, Satul Găleşti Ansamblul folcloric“Cimbrişor” ● Județul Prahova Comuna Filipeștii de Pădure Ansamblul de dansuri populare Mugurasii Filipestiului ● Județul Buzău Ansamblul Folcloric „Plaiurile Mioriței” ● Benone Sinulescu ● Raionul Străşeni, Satul Ghelăuza Ansamblul “Floare alba de cires“ ● Județul Arad Orașul Sântana Ansamblul Folcloric „Busuiocul” ● Județul Dâmbovița Orchestra Simfonică „Muntenia” dirijorul Daniel Jinga ● Tenorul Florin Georgescu ● Soprana Oana Șerban ● Ionuț Dolănescu ● Raionul Basarabeasca, Satul Iordanovca Ansamblul folcloric ”Basarabencile” ● Raionul Hâncești, Satul Lăpușna Ansamblul de dansuri populare ”Lăpușnița” ● Județul Botoșani Rapsozii Botoșanilor ● Raionul Hânceşti, Satul Leușeni Ansamblul folcloric ”Prutuleț” ● Județul Tulcea Comuna Niculeț Ansamblul Folcloric „Plai de Dor” ● Raionul Străşeni, Satul Sireţi Ansamblul folcloric “Bordeiaş” ● Județul Iași Comuna Motca Ansamblul Folcloric Opincuța ● Raionul Străşeni, Satul Lozova Formația corale ”Doina Codrului” ● Ansamblul de cîntece și dansuri ”Lozioara” ● Formația corale ”Doina Codrului”Raionul Străşeni, Satul Micleuşeni Ansamblul folkloric Strămoşii” ● Raionul Hânceşti, Satul Mingir Ansamblul etno-folcloric ”Cismeaua Căprioarelor” ● Expoziţia de meşteri populari ● Raionul Cimișlia, Satul Nou Ansamblul ”Opincuţele” ● Raionul Hânceşti, Satul Pășcani Ansamblul folcloric Pe-un picior de plai” ● Județul Tulcea Ansamblul Artistic Profesionist ”Baladele Deltei” ● Raionul Anenii Noi , Satul Puhăceni Ansamblul folcloric ”Nistrenii” ● Grupului de elevi dansatori ”Olimp” ● Județul Maramureș Ansamblul Folcloric National Transilvania – corpul de balet ● Florentina si Petre Giurgi – taraf traditional ● Mesteri populari ● Gastronomie traditionala ● Raionul Ungheni , Satul Rădenii Vechi Formația folclorice ”Codrencele” ● Formația folclorice”Rădencele” ● Raionul Hâncești, Satul Sărata Galbenă Ansamblul folcloric ”Busuioc” ● Județul Dâmbovița Municiupiul Moreni Școala Art Canto Morena si Clubul Copiilor Moreni ● Județul Vaslui Meșteri populari ● Ansamblul de dansuri Pogonești ● Muntenii de Sus ● Raionul Străşeni, Satul Vorniceni Ansamblul de dansuri “Busuiocul” ● Raionul Străşeni , Satul Zubreşti Ansamblul “La fântâna Dorului” ● Moldova Corului de primari CALM ● Uniunea Meşterilor Populari din Moldova

Ansambluri folclorice din
România și Republica Moldova

Județul Constanța Comuna Siliștea Ansamblul Folcloric „Silișteanca” ● Raionul Căuşeni , Comuna Chircăieşti Ansamblul de dans “Busuioc” ● Județul Galați Ansamblul Folcloric „Doina Covurluiului” ● Orașul Căuşeni Ansamblul folcloricic ”Baştina”

Oraşul Cricova Ansamblul folcloric ”Opincuţa” ● Județul Buzău Comuna Padina Grupul Folcloric Macoveiu ● Județul Târgoviște Grupul Național „Clubul Victorioșilor” ● Municipiul Chișinău, Comuna Băcioi Ansamblul Etno-Folcloric ”Buciumul” ● Ansamblul folcloric ”Băciţele” ● Județul Dâmbovița Comuna Gura Ocniței Ansamblul Folcloric „Comorile Satului” ● Municipiul Chișinău, Orașul Durleşti Fanfara ”Anatol Cazac” ● Ansamblul folcloric “Țărăncuţa” ● Județul Ilfov Nicolae Furdui Iancu ● Grigore Leșe ● Fuego ● Irina Loghin ● Laura Haidău ● Gheorghe Man Mărioara ● Grup Vocal Clinceni ● Ansamblul Doina Ilfovului ● Iliana și Denisa ● Expoziție de icoane ● Expoziție ai semnatarilor unirii ● Caravana meșterilor populari ● Județul Mehedinți Turnu Severin Drobeta Ansamblul Folcloric Danutius ● Muzeul Regiunii Porților de fier ● Orașul Hâncești Ansamblul folcloric Flori de lamâiță” ● Oraşul Ialoveni Formația folclorice ”Ialoveneanca” ● Ansamblul de dansuri populare ”Porumbiţa” ● Orașul Leova Ansamblul folcloric de copii ”Opincuţa” ● Județul Focșani Ansamblul Folcloric Țara Vrancei ● Ucraina, Orașul Reni Ansamblul folcloric ”Haiducii” ● Județul Cluj Ansamblul Jucu Somesan ● Județul Bihor Oradea Ansamblul Profesionist Crisana ● Oraşul Străşeni Ansamblul folcloric“Dumbrava verde” ● Ansamblul de dansuri populare “Baştina” ● Raionul Călăraşi Corului raional ● Județul Prahova Ansamblul Perinița ● Județul Brăila Comuna Chișcani Ansamblul Folcloric Dunărenii ● Raionul Străşeni, Satul Cojuşna Ansamblul folcloric “Cojuşneanca” ● Județul Satu Mare Ansamblul Doruri Sătmărene ● Ansamblul Folcloric „DORURI SĂTMĂRENE” ● Meșteri populari ● Raionul Leova , Satul Bestimac Ansamblul ”Ţărăncuţa” ● Raionul Basarabeasca, Satul Carabetovca Ansamblul de dansuri “Mărţişor” ● Raionul Străşeni, Satul Căpriana Ansamblul folcloric“Muguraşii” ● Ansamblul folcloric “Codrenii” ● Ansamblul “Stefan Vodă”Județul Vaslui Negrești Ansamblul Folcloric de cântece și dansuri „Obârșii Negreștene” ● Meșteri populari ● Județul Târgoviște Ansamblul Victorioșilor ● Raionul Căuşeni , Satul Taraclia Ansamblul “Plai Natal” ● Ansamblul folcloric ”Plai natal” ● Raionul Străşeni, Satul Tătăreşti Ansamblul folcloric Româncuţa” ● Județul Neamț Ansamblul „Floricica de la munte” ● Raionul Cahul , Satul Colibaşi Ansamblul folcloric ● Raionul Ungheni , Satul Floriţoaia Noua Ansamblul etnofolcloric ”Floriţoiencele” ● Județul Timiș Comuna Jebel Ansamblul de dansuri populare Călușerul ● Raionul Străşeni, Satul Găleşti Ansamblul folcloric“Cimbrişor” ● Județul Prahova Comuna Filipeștii de Pădure Ansamblul de dansuri populare Mugurasii Filipestiului ● Județul Buzău Ansamblul Folcloric „Plaiurile Mioriței” ● Benone Sinulescu ● Raionul Străşeni, Satul Ghelăuza Ansamblul “Floare alba de cires“ ● Județul Arad Orașul Sântana Ansamblul Folcloric „Busuiocul” ● Județul Dâmbovița Orchestra Simfonică „Muntenia” dirijorul Daniel Jinga ● Tenorul Florin Georgescu ● Soprana Oana Șerban ● Ionuț Dolănescu ● Raionul Basarabeasca, Satul Iordanovca Ansamblul folcloric ”Basarabencile” ● Raionul Hâncești, Satul Lăpușna Ansamblul de dansuri populare ”Lăpușnița” ● Județul Botoșani Rapsozii Botoșanilor ● Raionul Hânceşti, Satul Leușeni Ansamblul folcloric ”Prutuleț” ● Județul Tulcea Comuna Niculeț Ansamblul Folcloric „Plai de Dor” ● Raionul Străşeni, Satul Sireţi Ansamblul folcloric “Bordeiaş” ● Județul Iași Comuna Motca Ansamblul Folcloric Opincuța ● Raionul Străşeni, Satul Lozova Formația corale ”Doina Codrului” ● Ansamblul de cîntece și dansuri ”Lozioara” ● Formația corale ”Doina Codrului”Raionul Străşeni, Satul Micleuşeni Ansamblul folkloric Strămoşii” ● Raionul Hânceşti, Satul Mingir Ansamblul etno-folcloric ”Cismeaua Căprioarelor” ● Expoziţia de meşteri populari ● Raionul Cimișlia, Satul Nou Ansamblul ”Opincuţele” ● Raionul Hânceşti, Satul Pășcani Ansamblul folcloric Pe-un picior de plai” ● Județul Tulcea Ansamblul Artistic Profesionist ”Baladele Deltei” ● Raionul Anenii Noi , Satul Puhăceni Ansamblul folcloric ”Nistrenii” ● Grupului de elevi dansatori ”Olimp” ● Județul Maramureș Ansamblul Folcloric National Transilvania – corpul de balet ● Florentina si Petre Giurgi – taraf traditional ● Mesteri populari ● Gastronomie traditionala ● Raionul Ungheni , Satul Rădenii Vechi Formația folclorice ”Codrencele” ● Formația folclorice”Rădencele” ● Raionul Hâncești, Satul Sărata Galbenă Ansamblul folcloric ”Busuioc” ● Județul Dâmbovița Municiupiul Moreni Școala Art Canto Morena si Clubul Copiilor Moreni ● Județul Vaslui Meșteri populari ● Ansamblul de dansuri Pogonești ● Muntenii de Sus ● Raionul Străşeni, Satul Vorniceni Ansamblul de dansuri “Busuiocul” ● Raionul Străşeni , Satul Zubreşti Ansamblul “La fântâna Dorului” ● Moldova Corului de primari CALM ● Uniunea Meşterilor Populari din Moldova

Activități

Dacă ai mai fost la Vatra știi că avem activități interesante pentru toate vârstele

Arcuncarea toporului ● Tir cu arcul ● Tiroliana ● Pista cu obstacole ● Trekking (Drumeții) ● Zona pentru copii ● Mini golf ● Camping

În afară de activitățile pe care le cunoști deja, ți-am pregătit și ceva nou.
Printre ele câteva, care sunt în premieră în Moldova. Nu le rata!

Recomandăm

Urmează recomandările noastre pentru o experiență de neuitat!

Încurajăm să veniți cu corturile proprii, pentru o noapte mai lungă și un răsărit frumos.

 

Haine comode și haine de schimb. Dacă ai un hanorac universal potrivit pentru toate ocaziile, ar fi bine să îți mai aduci unul.

 

Prosop si slipi pentru activitățile de apă.
Nu poți să le ratezi!

 

Încălțăminte confortabilă pentru a face față celor mai tari activități din complex.

 

Power Bank. Să ai mereu telefonul încărcat pentru a face cele mai tari poze, astfel de amintiri merită a fi pastrate.

 

Toamnele la Moldova sunt mai mult decât frumoase, posibile ploi, fii pe faza cu o umbrelă.

 

Spray pentru tânțari.
Au auzit și ei de centenar, nemijlocit vor fi acolo.

 

Lanterna portabilă.
Îți garantăm că nu vei avea somn, doar dorința de a explorara a complexul.

 

Sunt binevenite animalele de companie, pentru că toți avem nevoie de distracții.

 

Chitară.
Cântecele la chitară sub clar de lună vor fi un must al festivalului.

 

Dispoziție bună.
Ești responsabil de energia și dispoziția care o aduci cu tine.

Înregistrare

Și aici te mai așteaptă o surpriză plăcută – intrarea la eveniment este gratuită. Pentru că vrem să te simți confortabil, am limitat numărul invitaților.

Ca să te asiguri că îți rămâne și ție loc, te rugăm să te înregistrezi în formularul de mai jos.
Am organizat și transport organizat. Click pe butonul de mai jos pentru detalii.


15 Septembrie16 Septembrie

Parteneri

Parteneri comerciali

Parteneri Media

Parteneri comerciali

Parteneri Media

Parteneri Instituționali

Localități din Moldova și România

Parteneri Instituționali

Localități din Moldova și România

Sub egida

Moldova - The Routes of Life

Te așteptăm cu drag!
echipa Vatra